Dzisiaj jest: 17 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Zbigniew, Julian, Łukasz
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

EDUKACJA

  • Kategoria: Przydatne informacje
  • Opublikowano: sobota, 13, sierpień 2016 13:01
  • Super User
  • Odsłony: 1216

Edukacja przedszkolna

Dzieci mogą rozpocząć edukację przedszkolną w wieku 2 lat i ośmiu miesięcy.Edukacja przedszkolna nie jest obowiązkowa.W Irlandii Północnej istnieją partnerstwa na rzecz opieki nad dziećmi (ChilcarePartnership), które udzielają informacji na temat różnych opcji opieki oraz organizacji wspierających rodziny naterenie każdego z Zarządów Opieki Zdrowotnej i Społecznej (Healthand Social Services Board) w IrlandiiPółnocnej. Usługi obejmują żłobki (day nursery,creche), opiekunki, grupy zabawowe, świetlice i przedszkola. Informacji w tym zakresie udzielają Fundusze Zdrowia i Opieki Społecznej oraz kuratoria oświaty. Dane kontaktowe na twój rejon znajdziesz na następujących stronach internetowych:

www.easternchildcarepartnership.org.uk;

www.childcare-west.org;

www.northernchildcare.com;

 

Edukacja podstawowa

Szkoły podstawowe kształcą dzieci w wieku od 4 do 11 lat. Edukacja na poziomie podstawowym jest obowiązkowa. Możesz wybrać prywatną, płatną szkołę, natomiast większość rodziców posyła swoje dzieci do szkół państwowych, które są bezpłatne. System edukacji w Zjednoczonym Królestwie uznawany jest za jeden znajlepszych na świecie a edukacja wIrlandii Północnej za jedną z najlepszych w Zjednoczonym Królestwie. Szkoły podzielone są na protestanckie i katolickie, ale istnieją również szkoły zintegrowane. Religia nauczana jest w każdej szkole, ale masz prawo wypisać dziecko z lekcji religii. Dzieci w szkołach podstawowych noszą mundurki. Nie jest to co prawda obowiązkowe, ale jako że większość dzieci je nosi, możesz rozważyć tę opcję. Zalecamy, abyś zapoznał się z ofertą szkół i złożył podanie do kilku, tak aby zapewnić przyjęcie dziecka do jednej z nich. Dobrze jest również udać się do wybranej szkoły, porozmawiać z nauczycielami, zapytać o poradę oraz zadać pytania w nurtujących cię kwestiach. Jeśli ty lub twoje dziecko macie trudnościw porozumieniu się po angielsku macie prawo do tłumacza, którego zamówi szkoła. Jeśli napotkasz trudności w tej kwestii, powinieneś zasięgnąć poradyw Komisji ds. Równości (EqualityCommission) lub Centrum Prawnym (LawCentre).

Edukacja podadpodstawowa

Do szkół średnich uczęszczają dzieci w wieku od 11 do 16 lat. Szkoły oferująrównież kursy dla 16-19-latków. Składają się na nie kursy przygotowujące doegzaminów A-levels oraz szereg kursów zawodowych, które przygotowują do pracy, prowadzą na uniwersytet lub do collegów zawodowych.Edukacja jest obowiązkowa do wieku 16lat. Możesz wybrać prywatną, płatną szkołę, natomiast większość rodziców posyłaswoje dzieci do szkół państwowych, które są bezpłatne. System edukacji w szkołach średnich w Irlandii Północnej jest uznawany za jeden z najlepszych w Zjednoczonym Królestwie a tym samym na świecie. Dzieci noszą mundurki szkolne. Kuratoria oświaty pomogą ci w lepszym zrozumieniu opcji jakie posiadasz w kwestii kształcenia swojego dziecka. Jeśli ty lub twoje dziecko macie trudności w porozumieniu się po angielsku macie prawo do tłumacza, którego zamówi szkoła. Jeśli napotkasz trudności w tej kwestii, powinieneś zasięgnąć poradyw Komisji ds. Równości (EqualityCommission) lub Centrum Prawnym (LawCentre).

Edukacja akademicka i zawodowa

Edukacja na poziomie pogimnazjalnym podejmowana jest zwykle w instytutach czy collegach. Oferują one szeroki wachlarz kursów akademickich,zawodowych oraz rekreacyjnych. Wiele zkursów jest darmowych lub oferowanych po niskich cenach.Zapewniają one kształcenia zarównodla osób bez żadnego przygotowania czy doświadczenia akademickiego jaki dla tych potrzebujących edukacji na poziomie wyższym.Wszystkie college oferują pomoc w nauce angielskiego oraz prowadząprogramy wspomagające naukę podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie, liczenie oraz obsługa komputera.Oczywiście istnieją również inneorganizacje oferujące szkolenia; grupy pomocowe czy wolontariaty, takie jakMulticultural Resource Centre w Belfaścielub STEP w Dungannon.Najlepszym miejscem, gdzie można zasięgnąć informacji w tym względziejest EGSA – organizacja zajmująca się edukacją dorosłych. Można tam porozmawiać z doradcą na tematswoich potrzeb i uzyskać poradę dotyczącą tego gdzie uzyskać szkoleniadostosowane do twoich indywidualnych wymogów. Organizacja posiada biura w Belfaście, Causeway, Craigavon,Dungannon, East Antrim, Londonderry,Magherafelt, Newry i Omagh. Jej usługi są nieodpłatne. 

 

comments