Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Konstancja, Maksym, Bernadeta
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

Wielka Brytania wprowadzi trudniejsze testy językowe dla pracowników służby zdrowia z Europy?

  • Kategoria: Niusy i ciekawostki
  • Opublikowano: środa, 24, sierpień 2016 21:15
  • ONET
  • Odsłony: 1127

Bezpieczeństwo pacjentów w Wielkiej Brytanii jest zagrożone, ponieważ lekarze, dentyści i pielęgniarki mają za łatwe testy ze znajomości języka angielskiego - ostrzega brytyjskie środowisko medyczne.

 

Tylko w ciągu 12 miesięcy, 29 lekarzom z krajów Unii Europejskiej zarzucono niedostateczną znajomość języka angielskiego – podaje Royal College of Surgeons (RCS). Taki sam zarzut postawiono zaledwie 10 medykom spoza UE.

 

- Negocjacje w sprawie Brexitu są doskonałą okazją, aby dokładniej sprawdzać znajomość języka angielskiego chcących pracować w Wielkiej Brytanii lekarzy - twierdzą członkowie RCS.

Obecnie u kandydatów do pracy w NHS z Unii weryfikuje się jedynie ogólną znajomość języka. Chętni spoza Europy muszą potwierdzić biegłość w medycznej terminologii. - Chcemy takich samych przepisów dla wszystkich kandydatów spoza Wielkiej Brytanii - stwierdził profesor Nigel Hunt z RCS.

- Liczba obywateli krajów Unii, którzy nie znają języka angielskiego na odpowiednim poziomie, powinien skłonić brytyjski rząd do konkretnych działań. W tej chwili nie mamy mocy sprawczej, aby sprawdzać, czy kandydat zna pojęcia medyczne, a to poważne zagrożenie dla pacjentów - podkreślił Nigel Hunt.

Lekarzy z Unii broni Niall Dickson, szef General Medical Council. - Nasze językowe wymagania są tak trudne, jak to tylko możliwe, są najtrudniejsze na świecie. Wciąż kontrolujemy ich jakość - zaznaczył Dickson.

Prawie połowa lekarzy, która w ubiegłym roku szukała pracy w Wielkiej Brytanii, została odprawiona z kwitkiem, gdyż nie zdali egzaminu z języka angielskiego - podawały brytyjskie media. W ubiegłym roku 779 lekarzy – 45 procent z tych, którzy ubiegali się o zatrudnienie w brytyjskich szpitalach – nie posiadało odpowiedniej znajomości angielskiego i nie zostali przyjęci do pracy.

Dane GMC wskazują, że wśród lekarzy z Unii Europejskiej ubiegających się o pracę w brytyjskich szpitalach, najgorzej z językiem Szekspira radzą sobie Francuzi – na 46 lekarzy, którzy ubiegali się o wakat, wymaganą liczbę punktów otrzymało jedynie 10 z nich. Podobnie Włosi – tylko jeden na trzech obywateli tego kraju zdał niezbędny egzamin.

 

Wśród Europejczyków najlepszą znajomością angielskiego wykazują się polscy oraz niemieccy lekarze. Ze 114 naszych rodaków, którzy w ubiegłym roku chcieli rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii, egzamin zdało 69, wśród Niemców – 53 na 79 zainteresowanych.

Źródło: londynek.net

comments