Dzisiaj jest: 17 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Zbigniew, Julian, Łukasz
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

Brytyjskie media o wizycie T. May w Warszawie

  • Kategoria: Niusy i ciekawostki
  • Opublikowano: czwartek, 21, grudzień 2017 22:16
  • Onet
  • Odsłony: 107

W brytyjskich analizach po wizycie premier Theresy May w Warszawie dominuje przekonanie, że była ona częścią budowania dobrych stosunków pobrexitowych. Media zauważają, że premier May nie skrytykowała publicznie Polski w sprawie sporu z Unią dotyczącego reform sądownictwa.

 

Brytyjska premier dała Polsce rzadką dozę wsparcia" - można przeczytać w analizie agencji Reuters, która podkreśla, że "Theresa May przyjęła zupełnie inny ton niż Unia Europejska". "Premier zabiega, by Polska stała się jej sojusznikiem w brexitowych negocjacjach oraz kluczowym partnerem militarnym przeciwko Rosji" - twierdzi agencja.

"Polska oferuje Wielkiej Brytanii wsparcie w sprawie układu brexitowego " - to nagłówek elektronicznej wersji "Guardiana". Gazeta zwraca uwagę na deklarację premiera Morawieckiego, że Warszawa wspierać będzie skrojoną na miarę, kompleksową umowę regulującą stosunki pobrexitowe między Londynem a Unią.

"Premier May towarzyszyło pięciu wysoko postawionych ministrów, co dowodzi narastającego strategicznego znaczenia relacji z Polską" - ocenia "Guardian". Zastrzega jednak, że może to być przesłonięte przez "pogłębiającą się wyrwę między administracją Mateusza Morawieckiego a Unią".

Wieczorem pojawił się już w sieci komentarz redakcyjny "Financial Times". A w nim ostrzeżenie, że brytyjski rząd nie powinien przemilczać tego, co dziennik uznaje za "oczywiste defekty" polskiego gabinetu. "Financial Times" dodaje, że mimo potrzeby budowania nowych sojuszy, brytyjski gabinet "nie powinien rezygnować ze wspierania wartości tolerancji, liberalizmu i demokracji".

 

Gazeta apeluje, by premier May poparła sankcje wobec Warszawy, choć zepsuje to budowę dobrych relacji z Polską.

comments