Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Konstancja, Maksym, Bernadeta
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

Brytyjczycy mają nowy banknot. Z portretem słynnej pisarki.

  • Kategoria: Niusy i ciekawostki
  • Opublikowano: niedziela, 23, lipiec 2017 12:49
  • TVN
  • Odsłony: 189

Bank Anglii (BoE) zaprezentował nowy banknot 10-funtowy z wizerunkiem Jane Austen. Portret zmarłej 200 lat temu pisarki, należącej do najważniejszych postaci angielskiej literatury, zastąpił na banknocie wizerunek twórcy teorii ewolucji Charlesa Darwina.

 

- Nasze banknoty służą za repozytorium zbiorowej pamięci kraju, promując świadomość chwalebnej historii Zjednoczonego Królestwa i podkreślają wkład jego najznakomitszych obywateli - powiedział gubernator BoE Mark Carney na uroczystości w katedrze w Winchesterze, gdzie pochowano zmarłą 18 lipca 1817 roku autorkę "Dumy i uprzedzenia".

Klasyka literatury

Na polimerowym banknocie znajduje się cytat zaczerpnięty z tej właśnie powieści: "Oświadczam, że nie ma przyjemności większej nad czytanie". Dzieła Austen zaliczane są do największych osiągnięć literatury angielskiej.

Również wcześniej wprowadzony 5-funtowy banknot z premierem Winstonem Churchillem wykonano z polimeru, trwalszego i trudniejszego do podrobienia niż papier. Wzbudziło to zaniepokojenie obrońców praw zwierząt, ponieważ materiał ten zawiera tłuszcz wołowy i owczy.

 

comments