Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Konstancja, Maksym, Bernadeta
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

Sprawa Brexitu w sądzie

  • Kategoria: Niusy i ciekawostki
  • Opublikowano: poniedziałek, 17, październik 2016 09:49
  • Onet
  • Odsłony: 903

W Londynie rozpoczęła się rozprawa, w której sąd ma orzec, czy brytyjska premier Theresa May może rozpocząć i prowadzić rokowania na temat wystąpienia z Unii Europejskiej bez zgody parlamentu. Przed gmachem sądu demonstrowały grupki zwolenników i przeciwników Brexitu.

 

Zasadniczą tezą pozwu jest to, że Brexit zmieni zakres indywidualnych praw każdego obywatela - takich jak możliwość swobodnego osiedlania się i korzystania z pełni praw w innych państwach Unii, z unijnego obywatelstwa, ochrony w europejskich trybunałach, czy ze zdobyczy unijnego prawa pracy.

 

 

Jak mówiła dziś radiu BBC jedna z autorek pozwu, chodzi o fundamentalną kwestię konstytucyjną, że tylko parlament może obywatelom nadawać i odejmować uprawnienia. Gina Miller powołała się na opinię prawną jeszcze z początku XVII wieku, że monarchia, czyli władza wykonawcza, nie może ingerować w ustawodawstwo i zmieniać praw, bo to parlament stanowi najwyższą władzę.

 

Gina Miller jest szefową jednego z londyńskich funduszy inwestycyjnych. Inni autorzy pozwu to drobni przedsiębiorcy i grupa obywateli brytyjskich zamieszkałych na stałe w innych krajach Unii Europejskiej.

Ta sprawa może doprowadzić do próby sił między władzą sądowniczą a rządem, czyli w ostatecznym rozrachunku z koroną, na której prerogatywy powołuje się premier Theresa May. Jeśli sprawa będzie się przeciągać i dojdzie do apelacji, może to również opóźnić cały proces Brexitu.

 

(dp) Onet

comments