Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Konstancja, Maksym, Bernadeta
< >

PRAWNIK

KSIĘGOWY

SKLEP

Glens of Antrim

  • Kategoria: Co warto zwiedzić
  • Opublikowano: sobota, 13, sierpień 2016 13:45
  • Super User
  • Odsłony: 1158

Na północny zachód od Larne ciągną się Glens of Antrim – dziewięć górskich dolin sięgających od nadmorskich klifów w głąb kraju. Schludne wioski, strome zbocza i dzikie wrzosowiska tworzą niepowtarzalną scenerię.

Charakterystyczne ukształtowanie terenu wzbudza w turystach pierwszy raz odwiedzających te okolice niesamowite uczucie swojskości. Najlepszą bazą do poznawania dolin jest Cushendall, urocza wieś ok. 42 km na północny zachód od Larne.

Zanim w latach 30. XIX w. doprowadzono tu drogi, doliny Antrim pozostawały poza zasięgiem szkockich osadników. Należały również do ostatnich miejsc w Irlandii Północnej, gdzie posługiwano się językiem irlandzkim.

Komunikacja jeszcze dziś sprawia problemy i ogranicza się właściwie do jednego dziennie kursu autobusu pospiesznego linii Ulsterbus z Belfastu do Coleraine, zwanego Antrim Coaster. Dla osób mających więcej czasu dobrym rozwiązaniem mogą być podróże łączone z wykorzystaniem linii lokalnych, których rozkłady jazdy dostępne są w punktach informacji turystycznej.

Warto pamiętać, że niełatwo tu poruszać się autostopem, a na przejażdżki rowerowe mogą sobie pozwolić tylko osoby o świetnej kondycji fizycznej. Niektórzy w dobrą pogodę wyruszają w teren na kucyku. Konie można wynająć w Ballycastle na północnym krańcu pociętego dolinami wybrzeża.

Ballycastle jest także miejscem, z którego odpływają promy na skalistą Rathlin, ostatnią zamieszkaną wyspę Irlandii Północnej, kojarzoną z nazwiskiem Roberta Bruce’a. Jak głosi legenda, ten szkocki wojownik otrzymał tu lekcję życiowej cierpliwości i pokory od pająka tkającego i zwijającego swoją pajęczynę.
Onet 

comments