< >

Informator

W styczniu 2010 roku opublikowano biuletyn informacyjny

Wielkanoc 2010

Spotkanie miało na celu przybliżenie polskiej tradycji

Kręgle 2010

Rodzinna gra w kręgle. Integracja dzieci i rodziców.

Konkurs Karaoke

W dniu 3 lipca 2010 roku odbył się konkurs karaoke.

Integracja

Spotkanie odbyło się 27 listopada 2010 roku.

PSS Craigavon

To jeden z większych projektów stowarzyszenia.

Kids Party

Były konkursy z nagrodami i dużo radości ze zwycięstw...

Polski Magazyn

Gości w domach Polaków już od ponad 4 lat.

Dzień rodziny.

27 maja 2011 roku odbyła się kolejna impreza ...

Dzień Dziecka

To była naprawdę niesamowita impreza.

Wigilia 2011

Spotkanie wigilijne odbyło się 10 grudnia 2011

Walentynki 2012

Na parkiecie bawiło się 36 osób i to nie z okręgu Craigavon!

Konferencja

11 Lutego w Polskiej Szkole Sobotniej w Craigavon ...

Dzień Dziecka

W dniu 09 czerwca 2012 roku w Craigavon...

Sesja-emerytury

Sesja informacyjna odbyła się 16 czerwca 2012 roku

Wędkowanie

06/10/2012 „wędkarstwo i bezpieczeństwo nad wodą”

Mikołajki 2012

Spotkanie mikołajkowe odbyło się 17 listopada 2012 roku w Lurgan

Biblioteka

24 listopada 2012 po raz pierwszy zostały otworzone podwoje biblioteki

Wigilia 2012

Grudzień 2012 roku - Lurgan Town Hall.

Sylwester 12/13

31 Grudzień 2012 roku. Lurgan Town Hall.

Łączmy się

Projekt ma na celu pomoc polskim grupom społecznym...

Karaoke 2013

Lurgan Town Hall zostało opanowane przez 36 osób...

Park Rozrywki

Raz w roku uczniowie PSS Craigavon wyjeżdżają na wycieczkę.

Halloween 2013

31 październik 2013 roku. Przebierańcy z Lurgan, Belfastu...

Szachy

7 listopad 2013 roku. To już drugi konkurs szachowy...

Mikołajki 2013

W tym roku Mikołaj nie zawitał do Polskiej Szkoły Sobotniej

WOŚP 2014

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – inicjatywa znana...

Konferencja

5 kwietnia w Lurgan odbyła się konferencja GCSE i AL

Karol - Papież

Emisja filmu Karol człowiek, który został papieżem.

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka, Craigavon 2014

Dzień Polski

W dniu 6 grudnia w Craigavon odbył się Dzień Kultury Polskiej

Radio

Polskie NI Radio Internetowe. ZAPRASZAMY!

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka. Craigavon 2015

American Park

27 czerwca 2015 roku PSS Craigavon odwiedziła skansen.

Ulster American Folk Park

Tradycyjnie kolejny rok z rzędu Polska Szkoła Sobotnia w Craigavon zorganizowała na zakończenie roku szkolnego wycieczkę dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Byliśmy już w parku rozrywki w Szkocji, w Ulster Folk Park w Belfaście a teraz przyszedł czas na Ulster American Folk Park w Omagh. Jest to skansen pod gołym niebem, który opowiada historię emigracji Irlandczyków do Ameryki Północnej w XVIII i XIX wieku. W latach 1845-1849 Irlandię nawiedziła klęska żywiołowa spowodowana zarazami ziemniaczanymi przywiezionymi ze Stanów Zjednoczonych. Ziemniaki były wówczas podstawowym produktem żywnościowym Irlandczyków. W konsekwencji doprowadziło to do zmniejszenia populacji o 20% jak i do wielkiej fali emigracji jaką było opuszczenie Irlandii przez ok. 200 000 osób. Emigrowali  oni głównie do Stanów Zjednoczonych, notabene, kraju, który był winowajcą owej zarazy.  Właśnie American Ulster Folk Park to czysta i żywa historia ukazująca różne aspekty życia emigrantów po dwóch stronach Atlantyku. Uczniowie naszej szkoły mogli zatem poznać namacalnie historię życia swoich rówieśników i ich rodzin w czasie emigracji. Zbliża nas to poprzez fakt że sami jesteśmy emigrantami. Oczywiście nie z tego samego powodu ale jednak... Muzeum w swojej ofercie posiada wystawy prezentujące historię emigrantów oraz zabytkowe, oryginalne  budowle z tamtych lat.  Przewodnikami po muzeum są pracownicy ubrani w kostiumy z tamtej epoki. Można im zadawać pytania, prosić o pomoc czy wskazanie odpowiedniej drogi. Na terenie skansenu znajduje się restauracja w której można spróbować lokalnych potraw. Atrakcji jest wiele, jest to bowiem wycieczka w czasie której poruszamy się pieszo i trwać ona może kilka godzin. Ciężko opisać wszystkie ekspozycje muzeum, ale możemy zwiedzić np. jednopokojowe domostwa- chaty z miejscem do spania z końca XVIII wieku, kuźnię z wieku XIX, replikę Kościoła Prezbiteriańskiego. Możemy podziwiać również krajobraz z Punktu Widokowego. Zobaczyć pole z tradycyjnymi uprawami, państwową szkołę z Castletown zbudowaną w 1845 roku i wiele, wiele innych miejsc. W czasie zwiedzania możemy zobaczyć różnicę pomiędzy tymi którym się powiodło w przysłowiowym amerykańskim śnie, a tymi, którzy walczyli o przetrwanie. Spali oni w ciasnych piwnicach po kilka osób w jednej, za co płacili kilka centów bo na nic więcej nie było ich stać.

Podczas wycieczki uczniowie, którym nie towarzyszyli rodzice czy opiekunowie, znajdowali się pod opieką organizatora wycieczki  Agnieszki Tomsa. Wszyscy uczestnicy mogli dokonać zakupów pamiątek w muzealnym sklepiku.  Tego typu wycieczki są wyjątkową formą integracji uczniów z:  uczniami, nauczycielami, ale także i z rodzicami. Jest to bardzo cenne, ponieważ wszyscy mamy okazję się lepiej  poznać i miło spędzić czas a ponadto wzbogacić swoją wiedzę. Szkoła ma za zadanie nie tylko uczyć, ale i pokazywać świat jeżeli trafia się taka okazja. Gdzie pojedziemy w przyszłym roku? Tego na chwilę obecną nie wiemy, ale przekonają się o tym Ci, którzy będą się uczyć  w przyszłym roku szkolnym w naszej szkole. ZAPRASZAMY

 

 

Wspierają nas:Poznaj nas:

Kalendarz Wydarzeń

February 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28